MAAL

Avo Paistik (1936-2013)

Karikaturist, joonisfilmide režissöör ja maalikunstnik Avo Paistik sündis 21. aprillil 1936 Tallinnas. Ta lõpetas Tallinna Polütehnikumi raadiotehnikuna. Töötas Tallinnfilmis 1971–1990 heliosakonna inseneri, kunstnik-lavastaja ja režissöörina. Joonisfilmiosakonda filme tegema kutsus teda Rein Raamat. 1991. aastal lahkus Paistik Joonisfilmist, et pühenduda tegevusele Jeesuse Kristuse Igavese Elu koguduse pastorina. Paistiku loodud tegelaskuju Klaabu on jõudnud ka teistesse kunstivormidesse, näiteks tegi temast 2010. aastal lavastuse Nukuteater.

 Väljavõte järelehüüdest:

„Tallinna Polütehnikumi raadiotehnikuna lõpetanud Avo Paistik alustas 1971. aastal Tallinnfilmis tööd heliinsenerina. Oma pilapiltidega ajakirjanduses tähelepanu võitnud noorel mehel oli õnne olla õiges kohas õigel ajal. Talle oli kogu aeg meeldinud joonistada. Filmi- ja maalikunstnik Rein Raamat asutas selsamal 1971. aastal Tallinnfilmi joonisfilmiosakonna ja kutsus uue heliosakonnamehe tööle värskesse animatsioonitsehhi.

Avo Paistik tegi koostöös Rein Raamatuga filmid „Vari.Tee” (1972) ning „Lend” (1973). Ja samal, 1973. aastal debüteeris ta õnnestunult režissöörina omaenda esimese filmiga „Värvipliiatsid”. Sel perioodil andis maailma animatsioonis tooni nn Zagrebi koolkonnast mõjutatud satiiriline, karikatuursele graafikale ja anekdootlikele lugudele tuginev animatsioon. Paistikule sobis see laad. Üksteise järel valmisid zagreblaste stiilist inspireeritud joonisfilmid „Täheke” (1974), „Pisiasi” (1975) ja „Lask” (1976). 1970. aastatel teebki Eestis joonisfilme ainult kaks meest – Rein Raamat ja Avo Paistik, tulevased tegijad Heiki Ernits, Mati Kütt jt õppisid ametit nende animalavastajate filmirühmades.

Avo Paistiku kunstilise animatsiooni vaieldamatud tähtteosed 1970. aastatel on Priit Pärna kunstnikutööga valminud „Pühapäev” (1977) ning popmaalikunstniku Rein Tammikuga koos filmitud „Tolmuimeja” (1978).

Samaks ajaks oli filmiküpseks saanud ka lasteajakirja Täheke pildilehtedel sündinud Klaabu, animafilmitegelane par excellence, veetilgast sündinud munategelane, kelle kuju võib võtta mis tahes vormi. Kolm lugu selle lastelemmikuga, „Klaabu”, „Klaabu, Nipi ja Tige Kala” ning „Klaabu kosmoses” valmisid Tallinnfilmis aastatel 1978–1981. Hiljem on hakatud Klaabut noorema publiku hulgas nimetama kultusfilmitegelaseks, ehkki ta sündis lasteajakirja veergudel. Klaabu kosmoseseiklus pälvis 1981. aastal ka auhinna Madridi ulmefilmide festivalil – ja see pole ainus festivalitunnustus Avo Paistiku filmidele.

Avo Paistiku loodud filmi-naksitrallide seiklusi teab iga Eesti pere.

1980. aastate keskel alustas Avo Paistik hoopis uues kujunduslaadis filmide sarja, mida Eesti animafilmi hea tundja, kanadalane Chris Robinson on nimetanud „bergmanlikuks triloogiaks”. Lühidalt kokku võttes on need kolm filmi, „Hüpe” (1985), „Lend” (1988) ja „Silmus”, mõistulood inimese eneseületuse või selle ületuse võimatuse hinnast.

Viimaseks jäänud animafilm „Minek” valmib 1990. aastal. See oli Avo Paistiku hüvastijätt joonisfilmiga. Maalimist mees jätkas.

1988. aastal pälvis Avo Paistik Eesti NSV teenelise kunstitegelase aunimetuse. Ta oli Eesti Kinoliidu liige. Avo Paistiku filmidel on äärmiselt tähtis koht Eesti animafilmikunsti kujunemisloos, tema lastefilmid kuuluvad meie lastefilmi kullafondi.“

Sirp 05.12.2013

Avo Paistiku kunst Tokko & Arrak Galeriis – värvikas ja mänguline looming

Kuigi paljud teavad Avo Paistikut eeskätt legendaarsete joonisfilmide “Klaabu” ja “Naksitrallid” loojana, ulatub Avo Paistiku kunst palju kaugemale.

Ta oli mitmekülgne looja – karikaturist, animarežissöör, illustraator ja maalikunstnik –, kelle loominguline käekiri on ühtaegu äratuntav, unikaalne ja sügav.

Juba tema varasemad karikatuurid näitasid teravmeelset huumorit ja lennukat fantaasiat, mis kandusid sujuvalt edasi ka hilisemasse maaliloomingusse.

Paistiku teosed, sõltumata žanrist, kannavad alati tema signatuurseid jooni: mängulisus, julge värvikasutus ning mitmetähenduslik sisu.

Kuigi maalikunsti juurde jõudis Paistik laiemalt alles 1980. aastatel, sündis tema pintslitõmmete all üle tuhande teose – kõik hoolikalt nummerdatud ja arhiveeritud –, mis moodustavad omanäolise ja rikkaliku peatüki eesti kunstis.

Avo Paistiku maalid – fantaasiarikkad ja meeldejäävad teosed

Avo Paistiku maalid paistavad silma erksa värvipaleti, julge kujundikeele ja mängulise väljendusrikkuse poolest. Ta kasutas tihti puhtaid, segamata värve ning lõi nendest julgete vormidega kompositsioone, mis köidavad pilku ja loovad rõõmsa meeleolu.

Esmapilgul võib vaataja tajuda tema töödes lustakat fantaasiat ja humoorikaid stseene – ootamatud tegelaskujud või veidrad olukorrad maalidel toovad tihti näole muige. Kuid nende mänguliste pindade all peituvad sümbolid ja sügavam sõnum.

Paistikule omased visuaalsed kalambuurid ning vihjed (olgu need kultuuriloolised viited või elu paradokside peegeldused) lisavad maalidele intellektuaalset sügavust. Nii mõjub iga tema teos mitmetasandiliselt: see pakub üheaegselt esteetilist naudingut, siirast rõõmu ja mõtteainet.

Vaatajale tähendab kohtumine Avo Paistiku maalidega alati elamust – need teosed panevad ühtaegu naeratama ja järele mõtlema, tuues igasse päeva värvi ning inspiratsiooni.

Kutsume teid Tokko & Arrak Galerii veebipoes avastama Avo Paistiku loomingut lähemalt. Meie e-poes ootab teid valik tema originaalteoseid, mis võimaldab tuua oma koju killukese sellest ainulaadsest, värviküllasest maailmast.

Avastage, leidke oma lemmik ja laske Avo Paistiku kunstil end vaimustada – see on harukordne võimalus soetada oma kogusse ühe armastatud Eesti kunstniku teos.

Previous
Previous

Lilian Mosolainen

Next
Next

Priit Pangsepp